Полза и вреда от парацетамол

Парацетамолът е едно от най-широко използваните антипиретични лекарства и, както всяко лекарство, може да навреди на тялото. Нарушаването на парацетамол, когато се прилага правилно, практически липсва, ако превишите допустимите дозировки или ако дадено лице има противопоказания, приемането на лекарството може сериозно да навреди на Вашето здраве.

Ето защо, парацетамол трябва да се приема само по медицински причини, като преди това е прочел инструкциите. Ползите или вредите от лекарството ще зависят от разумността и коректността на употребата му.

Как лекарството действа върху тялото

За да разберете дали парацетамолът е вредно за здравето, е необходимо да знаете как точно този наркотик засяга човешкото тяло. Противовъзпалителните, антипиретичните и аналгетичните свойства на лекарството се осигуряват от влиянието на активното вещество върху терморегулиращия център в мозъка и блокирането на възпалителните медиатори. Повечето противовъзпалителни лекарства, като аспирин, имат изразен отрицателен ефект върху лигавицата на стомаха и червата.

В тази връзка парацетамолът е по-безопасен, той може да се приема в стандартни дози при наличие на гастрит и пептична язва.

Лекарството има и няколко предимства в сравнение с други противовъзпалителни лекарства:

  • бързо се абсорбира в червата, ефектът се случва в рамките на един час;
  • не оказва влияние върху водно-минералния метаболизъм в организма;
  • не дразни лигавицата на стомашно-чревния тракт;
  • има много различни форми на освобождаване;
  • одобрени за употреба при деца от ранна възраст.
Увреждането на парацетамол върху човешкото тяло се проявява в нарушение на правилата за допускане или предозиране на лекарството.

Употреба на наркотици

Най-често лекарството се приема за нормализиране на телесната температура и премахване на неприятните симптоми на простуда и възпалителни заболявания. Ефектът на лекарството може да се усети още след 40-60 минути след приложението му. Температурата пада до нормални нива, главоболието и болките в тялото изчезват.

При приемането на лекарството може да е вредно

Основният критерий за появата на негативни симптоми при приемането на лекарството е излишъкът от допустимата му единична и / или дневна доза. За възрастни единична доза, която води до непоправимо увреждане на черния дроб, е 140 mg на 1 kg тегло. През деня възрастните не могат да приемат повече от 3-4 грама от лекарството, тъй като това ще доведе до увреждане на черния дроб, бъбреците и кръвната система. Също така трябва да се помни, че дори малко количество алкохол значително увеличава токсичността на лекарството.

За едно дете, дневната доза не трябва да надвишава 60 mg на 1 kg тегло и дозата трябва да се изчисли, като се вземе предвид възрастта и теглото поотделно. Има различни аналози на парацетамол (ацетаминофен, панадол, феринол и други), но дозата се изчислява съгласно същите правила като оригиналното лекарство. Опасността от парацетамол за дете може да възникне и при продължителна употреба на лекарството, така че курсът на лечение не трябва да надвишава 3-5 дни.

Нарушаване на наркотиците

Когато приемате лекарства, е важно да знаете здравето на парацетамол. Тъй като метаболизмът се проявява в стомашно-чревния тракт, черния дроб и бъбреците, тези органи са най-податливи на негативните ефекти от неправилното лечение. Парацетамолът е също вредно, ако човек има алергии към лекарството, хронично чернодробно или бъбречно заболяване.

Член е проверен
Анна Мошовис е семеен лекар.

Намерихте ли грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

Това е полезно за вас!

Полза и вреда от парацетамол

Ето защо, парацетамол трябва да се приема само по медицински причини, като преди това е прочел инструкциите. Ползите или вредите от лекарството ще зависят от разумността и коректността на употребата му.

Как лекарството действа върху тялото

За да разберете дали парацетамолът е вредно за здравето, е необходимо да знаете как точно този наркотик засяга човешкото тяло. Противовъзпалителните, антипиретичните и аналгетичните свойства на лекарството се осигуряват от влиянието на активното вещество върху терморегулиращия център в мозъка и блокирането на възпалителните медиатори. Повечето противовъзпалителни лекарства, като аспирин, имат изразен отрицателен ефект върху лигавицата на стомаха и червата.

В тази връзка парацетамолът е по-безопасен, той може да се приема в стандартни дози при наличие на гастрит и пептична язва.

Лекарството има и няколко предимства в сравнение с други противовъзпалителни лекарства:

  • бързо се абсорбира в червата, ефектът се случва в рамките на един час;
  • не оказва влияние върху водно-минералния метаболизъм в организма;
  • не дразни лигавицата на стомашно-чревния тракт;
  • има много различни форми на освобождаване;
  • одобрени за употреба при деца от ранна възраст.
Увреждането на парацетамол върху човешкото тяло се проявява в нарушение на правилата за допускане или предозиране на лекарството.

Употреба на наркотици

Най-често лекарството се приема за нормализиране на телесната температура и премахване на неприятните симптоми на простуда и възпалителни заболявания. Ефектът на лекарството може да се усети още след 40-60 минути след приложението му. Температурата пада до нормални нива, главоболието и болките в тялото изчезват.

При приемането на лекарството може да е вредно

Основният критерий за появата на негативни симптоми при приемането на лекарството е излишъкът от допустимата му единична и / или дневна доза. За възрастни единична доза, която води до непоправимо увреждане на черния дроб, е 140 mg на 1 kg тегло. През деня възрастните не могат да приемат повече от 3-4 грама от лекарството, тъй като това ще доведе до увреждане на черния дроб, бъбреците и кръвната система. Също така трябва да се помни, че дори малко количество алкохол значително увеличава токсичността на лекарството.

За повече информация относно дозировката вижте инструкциите за употреба на парацетамол.

За едно дете, дневната доза не трябва да надвишава 60 mg на 1 kg тегло и дозата трябва да се изчисли, като се вземе предвид възрастта и теглото поотделно. Има различни аналози на парацетамол (ацетаминофен, панадол, феринол и други), но дозата се изчислява съгласно същите правила като оригиналното лекарство. Опасността от парацетамол за дете може да възникне и при продължителна употреба на лекарството, така че курсът на лечение не трябва да надвишава 3-5 дни.

Нарушаване на наркотиците

Когато приемате лекарства, е важно да знаете здравето на парацетамол. Тъй като метаболизмът се проявява в стомашно-чревния тракт, черния дроб и бъбреците, тези органи са най-податливи на негативните ефекти от неправилното лечение. Парацетамолът е също вредно, ако човек има алергии към лекарството, хронично чернодробно или бъбречно заболяване.

Статия провери Анна Московис - семеен лекар.

Намерихте ли грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

Парацетамол: полза и вреда, летална доза

Парацетамол се използва като ефективно антипиретично лекарство. Помислете за ефикасността на лекарство като парацетамол, неговите ползи и вреди, ще открием леталната доза в случай на предозиране или неподходящо приложение.

Парацетамол е ефективен антипиретичен агент. Разрешено да се използва от възрастни и деца, започвайки от момента на раждане. В медицината това лекарство се използва почти като "магическа пръчка". Много пациенти, без дори да мислят за възможните последици, използват това лекарство с възможно най-малко главоболие или леко повишаване на температурата.

Въпреки това лекарите по света предупреждават: неправилното, неоправдано използване на такова лекарство може да доведе до най-неприятните последствия. Опасността се засилва от факта, че парацетамолът присъства в много комбинирани препарати - срещу главоболие, за симптоматично лечение на настинки и т.н.

Поради самолечението, което е широко разпространено у нас, и пренебрегването на собственото му здраве, случаите на отравяне с наркотици се увеличават. За съжаление Парацетамол и лекарствата, които го съдържат, не са изключение. Знанието за опасността от парацетамол е необходимо за всички.

Той помага за постигането на тези ефекти:

  1. Долна телесна температура.
  2. Премахнете силната болка в главата.
  3. Да се ​​намали интензивността на отока в назофаринкса, гърлото.

Разбира се, тази терапия не засяга причината за патологията. Въпреки това, той намалява интензивността на симптомите на заболяването, което е много важно за настинки.

Необходимо е да се намали телесната температура само ако тя надхвърли знака от 38 градуса. Когато стойностите на субферила в тялото произвеждат ефективно антивирусно вещество - интерферон. Това помага да се забави възпроизводството на патогени. Лекарите не препоръчват приема на парацетамол, ако пациентът е с ниска степен на повишена температура.

Основната опасност от това лекарство е, че това представлява опасност за черния дроб (в случай на значителен излишък от препоръчваните дози). Продължителното и неконтролирано използване на лекарството води до остра чернодробна недостатъчност.

Обърнете внимание! Забранява се приемането на алкохол по време на лечението с лекарства, съдържащи ацетаминофен. Неспазването на това правило може да доведе до необратими промени в чернодробната и бъбречната тъкан.

Не използвайте парацетамол и тези пациенти, при които е диагностицирана стомашна или дуоденална язва. Другите противопоказания за употребата на наркотици са, както следва:

  • бронхиална астма;
  • новородени деца (въпреки факта, че някои лекари все още препоръчват да се пият тези таблетки на малки деца);
  • третото тримесечие на бременността;
  • отслабване на имунитета;
  • старост

Ако обаче е необходимо да използвате това лекарство за спешна нормализация на телесната температура, тогава преди да го приемете, е необходимо да се консултирате със специалист без неуспех (може да се наложи коригиране на дозата).

Повлияване на черния дроб при дете може да възникне при доза, по-голяма от 140 mg на килограм тегло. При възрастни тази доза е малко по-висока - 0,65 грама. Независимо от това, човек никога не трябва да се надява на "шанс" и винаги да се придържа към препоръчаните дозировки на такова лекарство.

Една доза от лекарството в размер на 10 грама за възрастни има сериозни последици за човешкото здраве: може да се развие тежка чернодробна и бъбречна недостатъчност, нефропатия. Фаталната доза парацетамол за възрастен е 25 грама. Малките деца могат дори да имат фатален изход от няколко таблетки по 0,5 грама.

Други опасни ефекти от приемането на големи дози парацетамол върху тялото:

  1. Проникването на метаболити в кръвта и поражението в резултат на тези чернодробни клетки.
  2. Поражението на панкреаса.
  3. Сърдечни щети.
  4. Потискане на съзнанието.
  5. Тежки, понякога необратими увреждания на централната нервна система.
  6. Смяната на рН (подкисляване на кръвта).

Защо човек може да бъде отравен с такова лекарство, въпреки факта, че всички лекари предупреждават за опасността от самолечение и инструкции за употреба се поставят във всяка опаковка? Най-честата причина за интоксикация е небрежност, невнимание на тяхното здраве. Често човек дори не чете инструкциите и го хвърля в кошчето. Но той може да е непоносим към наркотици или може да бъде противопоказан.

Други причини за интоксикация с парацетамол са:

  • Опит за самоубийство.
  • Случайният прием на лекарството във високи дози, който включва парацетамол.
  • Съчетаването му с алкохол (в този случай дори препоръчителната доза на лекарството може да причини симптоми на отравяне).
  • Едновременна терапия с Фенобарбитал, някои антихистаминови лекарства, хормони.
  • Чернодробна патология.
  • Дългосрочно лечение с посочените медикаменти.

Токсиколозите разграничават четири етапа на отравяне с това лекарство.

  1. В първия етап се появяват неспецифични симптоми. Това е гадене, неразположение и понякога повръщане. Те могат да бъдат и интоксикация с други вещества.
  2. Един ден или повече след приемането на това лекарство, признаци на чернодробно увреждане започват да се проявяват във висока доза. В кръвта се увеличава съдържанието на чернодробните ензими. По този начин показателите за AST и ALT нарастват до 1 хил. Единици.
  3. След три дни се развива остра смърт на чернодробните клетки. Поради чернодробната енцефалопатия на пациента кома постепенно се развива. Активността на чернодробните ензими в кръвта е изключително висока. Нивото на билирубина се повишава рязко. Пациентът развива ацидоза, увеличавайки количеството млечна киселина.
  4. В четвъртия етап възстановяването настъпва. Това се дължи на факта, че чернодробните клетки имат способността да се възстановяват.

Как може Парацетамол да увреди черния дроб? Както вече беше споменато, по време на острите етапи на отравяне се развива острата недостатъчност на този орган. Нейните симптоми са:

  • Психични разстройства (сънливост, редуване на двигателната възбудимост, слабост, нарушени умствени процеси, объркване, кома, конвулсии).
  • Почти пълна липса на апетит.
  • Гадене, повръщане, диария.
  • Благодарение на асцитите количеството течност в тъканите се увеличава (на първо място, размерът на корема на пациента се увеличава значително).
  • Има подкожни кръвоизливи, обезпокоени от кървене в венците.
  • Хипотермия (неблагоприятен предшественик на кома).
  • Появата на чернодробна миризма в издишвания въздух.
  • Аритмия.
  • Увеличаване на размера на черния дроб.
  • Прекъсване на работата на всички органи.
В тежки случаи смъртта настъпва на 3-ти или 5-ти ден от началото на заболяването. Причини за смърт - органна недостатъчност, масивно кървене, сепсис.

Ако се подозира наличие на интоксикация с парацетамол, е необходимо да се определи концентрацията на лекарството в кръвта. За това се използва номограмата на Матю-Румах.

Проучването трябва да се направи 4 часа след като наркотикът навлезе в тялото. Това ще помогне за по-точно определяне на степента на увреждане на органите, точното време, когато пациентът пие много лекарства. Ако концентрацията на лекарството е по-малка от 150 микрограма на милилитър кръв, тогава няма опасност за пациента.

Първа помощ за отравяне:

  1. Направете стомашна промивка.
  2. Вземете активен въглен (със скорост на таблетка на 10 кг тегло).
  3. Незабавно се обадете на линейка.

Видео: смъртоносен парацетамол - спам или опасност?

Антидот (противоотрова) за интоксикация е лекарството Ацетилцистеин. С въвеждането на такова лекарство в организма, токсичните метаболични продукти на парацетамол се неутрализират и екскретират. Оптимално е да се въведе този антидот не по-късно от 8 часа след отравяне. Антидотът може да се приема интравенозно или орално (само когато пациентът е в съзнание). При леки случаи, нека вземем метионин.

Симптоматично лечение на чернодробна недостатъчност:

  • плазмен обмен, хеморозия;
  • в тежки случаи - хемодиализа;
  • интравенозно капково вливане на Reopoliglukin, албумин, глюкозен разтвор;
  • въвеждането на манитол за предотвратяване на подуване на мозъка;
  • лечение с витамини (във / във въведението);
  • при кръвотечение употребата на Викасол, Етамзилат, Аминокапроани - е показано;
  • плазмата се инжектира за тежки нарушения на системата за коагулация на кръвта;
  • кислородните инхалации се използват при тежки дихателни нарушения.

Прогнозата за отравяне при леки случаи и при навременно започване на лечение е благоприятна.

Така че, не носете парацетамол за "безопасни" лекарства. Това лекарство не съществува. Ако подозирате, че имате отравяне, спешно трябва да се обадите на линейка. Резултатът от заболяването зависи от това кога е започнало лечението.

Парацетамол: опасността от наркотика

Употребата на парацетамол е неоспорима. Активната съставка е ацетаминофен. Това не е отрова или наркотик. Той се съдържа в много лекарства, които се използват за намаляване на болката и температурата. Ацетаминофенът се използва и в педиатрията.

Популярността на Парацетамол победи в световен мащаб. Ако температурата на детето се повиши, повечето родители си спомнят за това конкретно лекарство. Често се използва и за лечение на възрастни. Не е изненадващо, че отравянията често се случват. Важно е да се разбере, че парацетамол, заедно с неговата ефективност, е потенциална опасност. Няма безопасно лекарство.

Парацетамолът наистина може да навреди, ако превишите препоръчваната доза или я пиете прекалено често. Отравянето с това лекарство не е необичайно. Важно е да знаете симптомите на това отравяне и да можете да предоставите първа помощ.

Отровни жици в парацетамол

Информацията, че откритата отровна тел в израелския парацетамол е изгоряла от Интернет. Имаше много съобщения за това и дори за видеоклипа. Колко надеждна е тази информация? Всъщност има много съобщения, че израелският парацетамол може да бъде отровен и дори да умре. В този случай дозата дори не трябва да надвишава.

Някои граждани получиха предупредителни съобщения по телефона и електронната си поща. Те казаха, че препаратът, който се произвежда в Израел, съдържа отровна метална жица. Препоръчва се преди да се изпие лекарството, да се прекъсне таблетката на две половини. Така че можете да проверите дали е в подготовката. Тази информация не е наистина уплашен потребителите.

Побързахме да успокоим всички. Цялата тази история не е нищо повече от ужасяваща история. Главната прокуратура опроверга тази информация и предупреди, че за такава "грижа" за гражданите може да получите ограничение в реално време. Така че парацетамолът с тел е мит. Въпреки това трябва да внимавате с това лекарство. Ако пиете парацетамол, вредата не се свързва толкова със самата субстанция, колкото с дозировката.

Когато съществува риск от отравяне

Това лекарство е вредно в големи дози. Преди да използвате каквото и да е медицинско устройство, трябва да прочетете инструкциите за него от началото до края. Парацетамолът не е изключение. В ръководството ще намерите цялата необходима информация.

Рисковата група включва пациенти, които:

  • Дълго вземете това лекарство
  • Пийте голяма доза едновременно.
  • Не носете един от компонентите му.

свръх доза

Ако веднага изпиете голяма доза от лекарството, може да се появи свръхдоза. Важно е да не го пиете неконтролируемо и безмилостно. Не се надявайте, че голяма доза ще ви помогне да се възстановите по-бързо! Поради предозиране в тялото ще има по-активно вещество, отколкото е необходимо, и може да получите всички симптоми на отравяне с наркотици. Спазвайте стриктно препоръките за дозиране, които са описани в инструкциите.

Когато лекувате деца, трябва да сте колкото е възможно по-внимателни! Различните лекарства с парацетамол могат да съдържат различна доза от активното вещество. Не забравяйте да го проверите преди да дадете наркотикът на детето! Отново цялата необходима информация е в инструкциите. Не бъди мързелив да чете!

Важно е да се изчисли правилно дозата въз основа на теглото на лицето:

  • При тегло до 40 кг дозата (максимум) ще бъде 500 мг.
  • Над 40 кг - 1 г.

Парацетамол е вредно?

Активната съставка на този медикамент достатъчно прониква в кръвта за няколко часа. Черният дроб произвежда веществото глутатион. Неговата задача - да неутрализира токсините.

При стандартна доза на лекарството, черният дроб се справя добре с него. Ако дозата се увеличи, органът е в сериозна опасност. Тя просто няма време да произведе достатъчно глутатион и парацетамолът започва да уврежда черния дроб. Това е пряк път към неговото унищожение. Ако човек също злоупотребява с алкохол, тогава черният дроб ще страда още повече.

Доказано е също, че неконтролираното използване на парацетамол може да доведе до кървене в червата и стомаха. Тъй като кървенето е достатъчно силно, те могат да бъдат управлявани само в болница. Панкреаса също може да страда.

Много важно е да не се превишава препоръчваната доза. Необходимо е изключително внимание да се вземат медикаменти, отслабени хора, деца и тези, които нямат тегло.

При тежко отравяне с парацетамол дори смъртта е възможна! Приемането на доза над 150 mg на 1 kg може да бъде критична. В такива случаи професионалната медицинска помощ, предоставена навреме, може да бъде решаваща.

Симптомите на отравяне означава

При отравяне с парацетамол има 4 етапа:

  • Първият. Издържа около един ден. Все още незабележими лезии на черния дроб, но те вече са започнали. Може да се появи гадене, повръщане, диария. Ако в същото време пациентът загуби съзнание, възможно е той да вземе друго лекарство.
  • Вторият. 3-5 дни. Черният дроб е разширен. Има болка в корема (горната дясна част). След този етап, с леко отравяне, ще последва възстановяване.
  • На трето място. Започва 5 дни след лечение с наркотици. Черният дроб продължава да се разпада. Може да възникне жълтеница. Работата на сърдечно-съдовата система, бъбреците може да бъде нарушена.
  • Четвъртият. При правилното лечение, симптомите могат да намалеят. Това води до възстановяване. Ако не бъде предоставена медицинска помощ, смъртта може да последва.

Лечение, последствия от предозиране

Важно е при предозиране незабавно да започне лечението. Ако има подозрение, че се е случило отравяне с парацетамол, трябва незабавно да дадете първа помощ и след това да се обадите на линейка.

Първата помощ ще бъде, както следва:

  • Важно е бързото промиване на стомаха. Трябва да дадете на жертвата да пие поне един литър чиста вода. След това се предизвиква повръщане.
  • Трябва да пиете активен въглен (дозата ще зависи от теглото).

В болницата може да се даде специален антидот на жертвата. Той неутрализира ефекта на парацетамол. Антидотите към него са метионин, ацетилцистеин. Те неутрализират токсините в тялото. Но употребата на антидоти има смисъл само през първите 8 часа след приемането на лекарството. За най-добър ефект максималният антидот се прилага първо и след това дозата постепенно се намалява. На всеки четири часа дозата ще бъде два пъти по-ниска.

Ако е необходимо, лекарят ще предпише антибиотици, витамини и вентилация. При рязко понижаване на нивата на захарта може да се предпише глюкоза.

Когато състоянието на жертвата се подобри, важно е да следвате строга диета. Задайте най-често таблицата номер 5. Няма нищо остра, солена, мазна, пържена. Целта на тези ограничения е да се възстановят чернодробните клетки и да се намали тежестта върху бъбреците. Менюто трябва да бъде доминирано от леки храни, компоти, плодови сокове.

Ако отравянето беше особено тежко, може дори да се нуждаете от помощта на хирург. В изключително тежки случаи се изисква бъбречна или чернодробна трансплантация.

Парацетамолът във високи дози е много опасен. Отравянето с този наркотик може да предизвика много сериозни последици:

  • Бъбречно увреждане
  • Чернодробна недостатъчност
  • панкреатит
  • Проблеми със сърдечно-съдовата система
  • Церебрален оток
  • Кървене от червата и стомаха.

Това са само основните последици. Във всеки отделен случай реакцията на тялото е различна. Много зависи от възрастта, взетата доза, общото състояние на тялото, теглото.

Възможно ли е предотвратяване?

Парацетамолното отравяне може да бъде избегнато, ако следвате прости правила:

  • Следвайте инструкциите и препоръките на Вашия лекар.
  • При други препарати може да има едно и също активно вещество. Внимателно прочетете състава. Не приемайте подобни лекарства едновременно. Обърнете специално внимание на грипа и студените смеси! Повечето от тях имат парацетамол.
  • Едновременно с Парацетамол не можете да пиете нестероидни противовъзпалителни средства. Те ще подобрят ефекта на това лекарство.
  • Не пийте алкохол по време на лечението.
  • Необходимо е да се скриват лекарства от деца.

Плюсове и минуси на парацетамол

Парацетамол е нестероидно (нехормонално) противовъзпалително лекарство (НСПВС), което се използва широко в целия свят. Световната здравна организация я е включила в списъка на основните лекарства в категорията на най-важните и най-ефективните НСПВС.

За разлика от другите лекарства от тази група (аспирин и ибупрофен), парацетамолът има лек противовъзпалителен ефект, поради което лекарството най-често се описва като febrifuge и аналгетик.

Парацетамол Ползи

Парацетамолът се използва навсякъде, неговите основни качества са добре проучени. Лекарството се счита за напълно безопасно, така че може да се използва дори при кърмачета. Парацетамол е основната активна съставка на много лекарства, които се използват при настинки и ARVI - за тези инфекции е най-забележим ефектът им.

  • Бързо намалете температурата.
  • Премахване на главоболието.
  • Освободете болката, подуване на гърлото и назофаринкса.

И въпреки че такава терапия не може да повлияе на причината за заболяването, според лекарите, симптоматичното лечение е най-адекватният вариант за по-голямата част от вирусните респираторни инфекции.

Парацетамол и висока температура

Както знаете, високата температура създава условия в тялото, под което се активира имунната система. По-специално, интерфероновият протеин започва да се произвежда по-интензивно, който се бори с вирусите. Топлината засяга фагоцитозата - активира клетките на имунната система, фагоцитите, които улавят и усвояват чужди микроорганизми.

Също така при повишени температури някои вируси и бактерии забавят възпроизвеждането им. Ето защо, лекарите препоръчват температурата на изсъхване само в екстремни случаи. Например, когато пациентът, поради индивидуалните характеристики на организма, го носи трудно. Или в случай, че топлината е над 38,5 ° С.

Ако температурата се прехвърля нормално, тя остава подферилна (37-38 ° C), тогава няма нужда да премахвате този симптом, не трябва да приемате парацетамол.

Увреждане на парацетамол

Въпреки широко разпространената употреба на парацетамол през последните години се появи информация за опасността за черния дроб и бъбреците. Освен това днес се доказва, че това лекарство е основната причина за увреждане на черния дроб в Съединените щати и в няколко други развити страни. Статистиката на американските учени казва, че всяка година с подобни диагнози в резултат на приемането на парацетамол повече от 50 хил. Души ще отидат при лекари, а почти 500 от тях умират. Тази картина принуди FDA (Food and Drug Administration) да преразгледа отношението си към лекарството и да проучи по-внимателно нежеланите му ефекти.

Виктория Перски, професор в университета в Илинойс, проведе изследвания, в които заключи, че увеличаването на честотата на бронхиална астма при деца през 70-те години на 90-те години е свързано с приема на парацетамол. През този период лекарите по света започнаха да изоставят употребата на аспирин в педиатрията и да го заменят с парацетамол. Проучванията в Нова Зеландия непряко потвърждават това заключение: Ричард Бесли асоциира с парацетамол 41% от всички случаи на астма. Въпреки това, в бъдеще този страничен ефект на лекарството не е доказан. Ето защо днес основното внимание в проблема за токсичността на парацетамол се фокусира само върху ефекта му върху черния дроб и бъбреците.

Парацетамол Дозировка и предозиране

Как се е случило, че одобреното от СЗО лекарство се оказва толкова опасно за здравето и дори за живота? Факт е, че подобна токсичност на парацетамол се появява само при определени условия. Основната вреда причинява свръхдоза на лекарството.

Днес е доказано, че еднократна доза от 10 g за възрастен и 140 mg / kg за дете може да доведе до сериозно отравяне и дори необратимо увреждане на черния дроб. В допълнение, има постепенно предозиране, когато допустимата доза е леко превишена или изобщо не, но лекарството се приема дълго време. В този случай черният дроб и бъбреците просто нямат време да отстранят веществото от тялото, то се натрупва и в резултат надхвърля допустимия праг.

През 2009 г. администрацията на FDA препоръча да се намали максималната дневна доза за възрастен от 1000 до 650. А също така обърна внимание на увеличаването на пагубния ефект на парацетамол върху черния дроб при хората, които употребяват алкохол, за тях допустимите дози трябва да бъдат още по-ниски. Освен това, пациентите с бъбречни и чернодробни нарушения трябва да приемат лекарството много внимателно и само по лекарско предписание.

Всъщност дори 650 mg са доста значителна доза. Защо случаите на свръхдоза са толкова чести? Факт е, че поради широкото използване на парацетамол, той е включен в много лекарства, предписани за ARVI. Например, човек може да приема привидно различни видове лекарства (болкоуспокояващи, сиропи, антипиретични и др.), Но всеки от тях съдържа активната съставка парацетамол. Поради това е много важно внимателно да се проучи съставът на наркотиците.

В допълнение, трябва да запомните, че парацетамол не е наркотикът, който трябва да пиете по график. Тъй като е включена в комплекса на симптоматичната терапия, тя трябва да се приема само ако има симптоми. С други думи, ако температурата е намаляла, приемането й е нецелесъобразно. Също така е неприемливо да се вземе парацетамол за профилактика на заболявания или при първите признаци на неразположение.

Парацетамол за деца

Парацетамол е едно от одобрените в педиатрията лекарства, дори за деца през първата година от живота им, на възраст от 3 месеца. Както при възрастните, основната превенция на страничните ефекти е стриктното спазване на дозата и ограниченото време за приемане (не повече от 3-4 дни). Децата под 3-годишна възраст са най-добре да използват парацетамол под формата на супозитории, което ще ви помогне да избегнете стомашно-чревни нарушения.

Лекарството може да се предписва при следните условия:

  • Висока температура и конвулсии с ARVI.
  • Загрейте срещу зацапване.

Понякога, на фона на висока температура (от 38 ° C), фебрилни пристъпи започват при деца под 5-годишна възраст. Това е доста опасно състояние, което изисква помощта на лекар. Ако бебето вече е имало такава реакция, приемането на антипиретик, включително парацетамол, при температура до 37,5 ° С би била разумно решение.

Трябва да се има предвид, че лекарството има максимално допустима доза, но няма минимум. Ето защо, ако има нужда да дадете на бебето парацетамол, можете да започнете с половината от дозата и само ако наркотикът не работи след 20-30 минути, да го доведете до пълно.

Ако след парацетамол детето се оплаква от коремна болка, повръщане или диария, се проявява алергия, веднага трябва да се обадите на линейка. Преди пристигането на лекарите детето може да получи абсорбент (ентеросгел или активен въглен) с много вода.

Оптималната единична доза парацетамол е 10-15 мг / 1 кг от теглото на детето, може да се приема не повече от 4 пъти на ден, по-добре е да се ограничи до една доза на нощ. Във всеки случай максималната дневна доза не трябва да надвишава 60 mg / kg, тъй като може да е токсична.

Експертни коментари

Юлия Кулак, педиатър на клиничната мрежа на NEARMEDIC, кандидат за медицински науки

Днес парацетамолът се намира в повечето антипиретични и аналгетични лекарства. Това е лекарството по избор, затова го препоръчваме на нашите пациенти. От всички антипиретични лекарства за деца, съветваме майките да избират парацетамол или ибупрофен - те са най-гъвкави и безопасни за детето. Други лекарства могат да имат странични ефекти и винаги съществува риск от провокиране на развитието на различни нежелани синдроми и опасни условия.

Парацетамолът е много ефективен като средство за намаляване на високата температура при фебрилни състояния, докато неговият противовъзпалителен ефект не е голям. Рискове и влошаващи последици за организма при приемане на парацетамол се появяват в много редки случаи - например при взаимодействие с лекарства, които индуцират чернодробни ензими, например, антибиотици или сериозни заболявания на стомашно-чревния тракт, по-специално нарушаващи функциите на черния дроб.

Вземете теста Решавате ли за лекарства? Само че като отговаряте на въпроси честно, ще получите надежден резултат.

Какво може да навреди на парацетамола

Парацетамолът се счита за едно от най-добрите антипиретични лекарства, които се съдържат във всеки гръден кош. Увреждането на парацетамол с правилна употреба практически не се наблюдава. Ако обаче не се спазват препоръчителните дози, това може да стане опасно.

Как лекарството засяга тялото

За да разберете дали дадено лекарство е вредно за хората, трябва да знаете неговия медицински ефект.

Поради активното вещество в неговия състав, лекарството има противовъзпалителни, антипиретични и аналгетични ефекти, блокиращи възпалителни медиатори.

Лекарството не влияе неблагоприятно на лигавичните повърхности на стомашно-чревния тракт, поради което не е противопоказано при гастрит и улцерозни лезии.

Инструментът има следните предимства:

  • способни да се разтварят в дебелото черво в кратък период от време;
  • води до бързо начало на ефекта;
  • не оказва влияние върху баланса между вода и сол в организма;
  • не засяга лигавиците на храносмилателния тракт;
  • разрешено да се използват от малки деца.

Увреждането на парацетамол върху човешкото тяло се случва при предозиране, злоупотреба и ако човек има редица противопоказания за приемане.

Когато парацетамолът може да навреди

Основната вреда, която парацетамол може да причини на здравето, е използването му във високи дози.

Продължителното и неконтролирано използване на лекарства често води до тежки увреждания на черния дроб до формирането на провала.

Най-често наркотикът има вредно въздействие в следните случаи:

  • ако се приема заедно с други лекарства, като барбитурати или антикоагуланти;
  • с комбинацията на лекарството с алкохолни напитки;
  • с продължителна употреба на веществото;
  • при тежки чернодробни заболявания;
  • с предозиране.

Единична доза, която може да доведе до унищожаване на черния дроб - 140 mg на 1 kg телесно тегло на ден. Един възрастен не трябва да консумира повече от 3-4 грама от лекарството на ден. Дневната доза за деца не трябва да надвишава 60 mg на 1 kg телесно тегло. Освен това при лечението на деца лечението се прилага в курс, който не надвишава 3-5 дни.

Парацетамол и черен дроб

При поглъщане активната съставка се разгражда в метаболити, които могат да бъдат токсични за чернодробната тъкан.

Човек със здрав черен дроб няма да бъде увреден от едно лекарство. Въпреки това, в медицината има случаи, когато лекарството напълно унищожава клетките си, до необходимостта от трансплантация.

Поради токсичните ефекти на агента върху черния дроб, той не трябва да се консумира при някои заболявания на този орган:

  • хроничен хепатит, предизвикан от вируси;
  • цироза.

Еднократното използване на лекарството в доза над 10 g може да причини вреда и да доведе до тежко отравяне.

Дългосрочното прилагане на повече от 1 таблетка на ден често провокира развитието на нефропатия, докато прояви на интоксикация може да отсъстват или да са леки. Въпреки това, в продължение на няколко дни започва да се образува чернодробна недостатъчност, която може да бъде фатална.

Парацетамол и алкохол

Поради хепатотоксичност лекарството заедно с алкохолни напитки може да предизвика влошаване на черния дроб. В същото време вредният ефект на лекарството се усилва многократно, което увеличава вероятността от развитие на цироза.

Активното вещество на парацетамол, влизащо в тялото на човек, който е приемал алкохол, причинява смъртта на хепатоцитите, което прави тялото още по-уязвимо.

Злоупотребата с алкохол води до по-бързо разпадане на лекарството в черния дроб, което води до токсичен ефект. Дори ако се наблюдава препоръчителната доза, лекарството уврежда клетките чрез реакция с алкохолни метаболити, което често води до наркотичен хепатит.

В допълнение, комбинацията на лекарството с етилов алкохол има вредно въздействие върху бъбреците, предизвиквайки развитие на панкреатит.

Алкохолът след консумация може да се приема не по-малко от 4 часа. След алкохола, тя може да се консумира само след пълно елиминиране от тялото на етанол.

Някои хора облекчават главоболието, причинено от махмурлук, с помощта на парацетамол. Независимо от това, абсолютно невъзможно е да се направи това: заедно с тях, веществата могат да имат токсичен ефект дори върху здрав черен дроб.

Предозиране с парацетамол

Ако превишите максималната доза, лицето може да развие симптоми на отравяне. Смъртоносната доза е 25 g от лекарството.

Има няколко етапа на предозиране:

  • Първият етап се характеризира с остра интоксикация и симптомите започват да се появяват 1-2 часа след консумацията и продължават до 24 часа. Най-често пациентът изпитва общо неразположение, летаргия, загуба на апетит, болка в главата, гадене, леко бланширане на кожата, изпотяване.
  • Във втория етап пациентът има затруднения с уринирането, както и лека болка в десния хипохондриум. На този етап, който продължава 24-48 часа, започва разрушаването на чернодробната тъкан и жлъчния мехур.
  • В третия етап има увеличение на симптомите и токсично увреждане на чернодробните клетки. В този случай човек започва да изпитва силна болка в черния дроб, цветът на кожата и лигавиците става жълт, интензивно повръщане, подуване, кървене от устата или носа, повишена сърдечна честота, нарушено съзнание. Пациентът може да бъде дезориентиран в пространството или да попадне в кома. Етапът трае 72-96 часа.
  • На четвъртия етап, когато медицинските грижи не са предоставени своевременно, смъртта е възможна. Този етап може да продължи от 5 до 14 дни. Ако пациентът е в състояние да избегне смъртта, може да се появят симптоми на хронично предозиране, характеризиращи се с бледност на кожата, жълта кожа, изпотяване, слабост, гърлови рефлекси. В този стадий възниква възстановяването на чернодробните клетки, поради способността им да се лекуват сами.

Парацетамол в детска възраст

Инструментът се предлага в различни форми на дозиране, поради които се използва активно за лечение на деца.

Свещи, хапчета или сироп еднакво засягат детското тяло, но трябва да се използват с повишено внимание.

Дозата се изчислява въз основа на телесното тегло: 10 mg вещество на 1 kg тегло. Прекъсването между приемането трябва да бъде най-малко 6 часа. Необходимо е да се намали температурата на бебето не повече от 4 пъти на ден.

Противопоказания за употреба в детска възраст са:

  • свръхчувствителност към активния компонент;
  • ранна възраст - до 3 месеца;
  • чернодробно заболяване;
  • бъбречна недостатъчност;
  • заболявания на стомаха и червата.

Честото използване на продукта е опасно за живота на детето и също така причинява непоправима вреда на здравето.

Установено е, че децата, които често използват лекарството от 1 до 3 години, са по-склонни да развият алергични реакции и астма на възраст до седем години.

Като спазвате препоръките и правилата за допускане, е възможно не само да се облекчи състоянието, но и да се отстранят възможните вреди. Въпреки това, преди да използвате лекарството, трябва да се консултирате с Вашия лекар.

Парацетамол. Увреждане или полза?

Учените от цял ​​свят изследват вредните ефекти на парацетамол върху човешкото тяло от доста дълго време. Понастоящем има стотици случаи на предозиране на това лекарство. В някои случаи хората, приемащи прекомерно количество парацетамол, са получили сериозни усложнения: влошаване на функционирането на черния дроб и мозъка. Също така са регистрирани фатални случаи.

Основната опасност от това лекарство за човешкото тяло е сериозен "удар" за работата на черния дроб. С постоянно увеличение на дозировката или дългосрочно използване на този инструмент може да се развие остра чернодробна недостатъчност, което води до неизправност на тялото като цяло.

Основните симптоми на предозиране с парацетамол са:

- гадене и повръщане, придружени от тежка коремна болка;

- замаяност и повишено главоболие;

- в някои случаи се получава припадък.

Също така твърде честото използване на това лекарство или неговото използване в големи количества може да доведе до сериозни алергични реакции. Необходимо е Парацетамол да се приема само по предписание от лекар, при строго спазване на инструкциите за употреба.

Лицата, които приемат тези средства, трябва да имат предвид следната информация:

· Можете да консумирате не повече от 8 таблетки парацетамол на ден, т.е. 1-2 таблетки на всеки четири часа.

• При едновременното прилагане на парацетамол, следващата доза трябва да бъде пропусната.

· Парацетамол като активна съставка, намерен в много лекарства.

Необходимо е да се прочете състава на лекарствата, за да се предотврати употребата на парацетамол в количества, по-големи от дневната норма.

Използването на алкохол при лечението на парацетамол е неприемливо. Също така, не можете да използвате това лекарство като лекарство за махмурлук.

Важно е да запомните, че ако лекарството не помогне с болката, не увеличавайте дозата. Най-безопасният подход към здравето и живота на човека би бил да се консултира със специалист и да избере друг наркотик.

Какво е вредният парацетамол?

Какво е вредният парацетамол?

Парацетамол се използва като аналгетичен и антипиретичен агент. В минимални дози тя практически е безвредна за тялото. Но когато човек приема голяма доза от лекарството или я пие заедно с хепатотоксични (с други думи, вредни за черния дроб) вещества (алкохолни напитки например), се появяват токсичните ефекти на парацетамола и той започва да унищожава чернодробните клетки. Така че дори и с това лекарство трябва да внимавате.

Парацетамол във вътрешната медицина през последните десетилетия е получил статута на обикновен хапче; на практика от всички болести. Много дори без колебание използват, да речем " при най-малкото главоболие и още по-лошо, те хранят децата си, вярвайки, че този наркотик е безвреден, но британски учени миналата година публикуват резултатите от изследванията, които показват, че най-малкото предозиране с парацетамол води до натрупването му в тялото, не самият наркотик, но неговата многократна употреба, която е вредна за черния дроб.

Но най-дразнещото е, че сега има много лекарства с парацетамол и други сложни лекарства, които включват парацетамол, а човек, без да знае, че може едновременно да вземе няколко лекарства наведнъж, за да лекува същия грип, като убива черния му дроб.

Преди няколко години, едно от известните американски списания "Архив на вътрешната медицина" пише, че честото използване на "чудодейни хапчета" увеличава риска от хипертония при жените.

Изследователски имунолози мед. Институтът на Нова Зеландия показа, че употребата на парацетамол при бременни жени увеличава риска от развитие на астма и алергии при деца.

В Русия, много лекарства, които включват парацетамол, трябва да бъдат много внимателно прочетени на състава, често се определя като ацетаминофен (ацетаминофен).

Бъдете внимателни към вашето здраве!

Не знам нищо за доказаната вреда на парацетамол, така че не мога да кажа. От личен опит обаче станах убеден в абсолютната му неефективност. Абсолютно не понижава температурата на детето. Не след половин час, нито за три часа. За разлика от Нурофен, който действа почти мълниеносно

Всеки от нас има парацетамол в комплекта за първа помощ. По принцип не е толкова вредно, ако не се злоупотребява.

И ако редовно превишавате нормата, парацетамолът може да предизвика чернодробна недостатъчност и алергии.

Учените са установили, че парацетамолът оказва негативно влияние главно върху човешкия черен дроб, както и върху мозъка. Имайки предвид, че самите ние приемаме парацетамол и го даваме на децата от ранна възраст, трябва да го направим предпазливо и да не го използваме ненужно.

Също така трябва да обръщате внимание на комбинираните лекарства за грип и настинки (като Coldrex, Fervex и др.), Тъй като те съдържат също парацетамол в състава и е невъзможно да се пие неконтролируемо.

Ако парацетамолът се пие стриктно, следвайки инструкциите и спазвайки дозата, няма да има никаква вреда от него. Само при значително предозиране може парацетамол да причини чернодробна дисфункция.

И, разбира се, трябва да помним, че парацетамолът е абсолютно несъвместим с алкохола. Дори здравият, силен човек може да умре, ако няколко таблетки парацетамол се измият с алкохол.

Не мога да кажа, че парацетамол като лекарство е вредно. Парацетамол винаги е бил смятан за детски антипиретик и се предписва на деца. Ако обаче не приемате парацетамол без контрол, когато не е известно с какво е болен човек и той пие 6 = 10 таблетки парацетамол или три пъти всеки ден за една седмица, тогава парацетамолът ще причини значителни увреждания на вътрешния орган. И както е предписано от лекар или веднъж за премахване на температурата, ползите от приемането на парацетамол ще бъдат много по-големи от увреждането на черния дроб. Мастните храни ще направят повече вреда от таблетката парацетамол, за да се намали температурата.

Когато се появиха новите хапчета, лекарите незабавно препоръчаха на децата си температура, вместо аспирин. Моят детектив винаги е имал висока температура и е много трудно да го съборите. Разбрах, когато давам парацетамол, дори линейка, след което за известно време чакам и не поставям инжекции и температурата е все още 40!

Дори не знаех доколко тези хапчета могат да бъдат давани на деца, ако температурата не падне. Сиропът обикновено е безполезен.

След това започна в трудна ситуация, за да даде нашия добър стар аспирин. Веднъж годишно, не се притеснявайте. Една таблетка и температурата изтича.

Тогава научих, че в света много деца са загинали от предозиране с парацетамол и оттогава в кабинета ми за медицина няма никой, който никой няма да каже.

В същото време знам един пример, когато едно 15-годишно момиче пиеше няколко опаковки аспирин)) и нямаше нищо друго освен ужасна уртикария.

Парацетамолът е много безопасно лекарство, но това не означава, че трябва да го приемате неконтролируемо. Високите дози са опасни за черния дроб. И парацетамол в комбинация с алкохолни напитки причинява сериозна вреда на това. Що се отнася до предозирането, това е малко вероятно.

Предозирането на парацетамол е много опасно, причинява бъбречна недостатъчност при 10%. Парацетамолът е едно от най-опасните лекарства. Така че преди да използвате парацетамол, трябва да помислите сто пъти.

Какво е вредният парацетамол?

Както е известно, парацетамол се използва като анестетик и антипиретик. Какво е вредният парацетамол? Мога ли често да вземам деца? Какви органи са засегнати от това лекарство?

Но най-дразнещото е, че сега има много лекарства с парацетамол и други сложни лекарства, които включват парацетамол, а човек, без да знае, че може едновременно да вземе няколко лекарства наведнъж, за да лекува същия грип, като убива черния му дроб.

Преди няколко години добре известно американско списание "Архиви на вътрешната медицина" пише, че честото използване на "хапчетата за чудо" увеличава риска от хипертония при жените.

Изследователски имунолози мед. Институтът на Нова Зеландия показа, че употребата на парацетамол при бременни жени увеличава риска от развитие на астма и алергии при деца.

В Русия, много лекарства, които включват парацетамол, трябва да бъдат много внимателно прочетени на състава, често се определя като ацетаминофен (ацетаминофен).

Парацетамол: опасността от наркотика

Малко за самия наркотик

Употребата на парацетамол е неоспорима. Активната съставка е ацетаминофен. Това не е отрова или наркотик. Той се съдържа в много лекарства, които се използват за намаляване на болката и температурата. Ацетаминофенът се използва и в педиатрията.

Популярността на Парацетамол победи в световен мащаб. Ако температурата на детето се повиши, повечето родители си спомнят за това конкретно лекарство. Често се използва и за лечение на възрастни. Не е изненадващо, че отравянията често се случват. Важно е да се разбере, че парацетамол, заедно с неговата ефективност, е потенциална опасност. Няма безопасно лекарство.

Парацетамолът наистина може да навреди, ако превишите препоръчваната доза или я пиете прекалено често. Отравянето с това лекарство не е необичайно. Важно е да знаете симптомите на това отравяне и да можете да предоставите първа помощ.

Отровни жици в парацетамол

Информацията, че откритата отровна тел в израелския парацетамол е изгоряла от Интернет. Имаше много съобщения за това и дори за видеоклипа. Колко надеждна е тази информация? Всъщност има много съобщения, че израелският парацетамол може да бъде отровен и дори да умре. В този случай дозата дори не трябва да надвишава.

Някои граждани получиха предупредителни съобщения по телефона и електронната си поща. Те казаха, че препаратът, който се произвежда в Израел, съдържа отровна метална жица. Препоръчва се преди да се изпие лекарството, да се прекъсне таблетката на две половини. Така че можете да проверите дали е в подготовката. Тази информация не е наистина уплашен потребителите.

Побързахме да успокоим всички. Цялата тази история не е нищо повече от ужасяваща история. Главната прокуратура опроверга тази информация и предупреди, че за такава "грижа" за гражданите може да получите ограничение в реално време. Така че парацетамолът с тел е мит. Въпреки това трябва да внимавате с това лекарство. Ако пиете парацетамол, вредата не се свързва толкова със самата субстанция, колкото с дозировката.

Когато съществува риск от отравяне

Това лекарство е вредно в големи дози. Преди да използвате каквото и да е медицинско устройство, трябва да прочетете инструкциите за него от началото до края. Парацетамолът не е изключение. В ръководството ще намерите цялата необходима информация.

Рисковата група включва пациенти, които:

  • Дълго вземете това лекарство
  • Пийте голяма доза едновременно.
  • Не носете един от компонентите му.

свръх доза

Ако веднага изпиете голяма доза от лекарството, може да се появи свръхдоза. Важно е да не го пиете неконтролируемо и безмилостно. Не се надявайте, че голяма доза ще ви помогне да се възстановите по-бързо! Поради предозиране в тялото ще има по-активно вещество, отколкото е необходимо, и може да получите всички симптоми на отравяне с наркотици. Спазвайте стриктно препоръките за дозиране, които са описани в инструкциите.

Когато лекувате деца, трябва да сте колкото е възможно по-внимателни! Различните лекарства с парацетамол могат да съдържат различна доза от активното вещество. Не забравяйте да го проверите преди да дадете наркотикът на детето! Отново цялата необходима информация е в инструкциите. Не бъди мързелив да чете!

Важно е да се изчисли правилно дозата въз основа на теглото на лицето:

  • При тегло до 40 кг дозата (максимум) ще бъде 500 мг.
  • Над 40 кг - 1 г.

Парацетамол е вредно?

Активната съставка на този медикамент достатъчно прониква в кръвта за няколко часа. Черният дроб произвежда веществото глутатион. Неговата задача - да неутрализира токсините.

При стандартна доза на лекарството, черният дроб се справя добре с него. Ако дозата се увеличи, органът е в сериозна опасност. Тя просто няма време да произведе достатъчно глутатион и парацетамолът започва да уврежда черния дроб. Това е пряк път към неговото унищожение. Ако човек също злоупотребява с алкохол, тогава черният дроб ще страда още повече.

Доказано е също, че неконтролираното използване на парацетамол може да доведе до кървене в червата и стомаха. Тъй като кървенето е достатъчно силно, те могат да бъдат управлявани само в болница. Панкреаса също може да страда.

Много важно е да не се превишава препоръчваната доза. Необходимо е изключително внимание да се вземат медикаменти, отслабени хора, деца и тези, които нямат тегло.

При тежко отравяне с парацетамол дори смъртта е възможна! Приемането на доза над 150 mg на 1 kg може да бъде критична. В такива случаи професионалната медицинска помощ, предоставена навреме, може да бъде решаваща.

Симптомите на отравяне означава

При отравяне с парацетамол има 4 етапа:

  • Първият. Издържа около един ден. Все още незабележими лезии на черния дроб, но те вече са започнали. Може да се появи гадене, повръщане, диария. Ако в същото време пациентът загуби съзнание, възможно е той да вземе друго лекарство.
  • Вторият. 3-5 дни. Черният дроб е разширен. Има болка в корема (горната дясна част). След този етап, с леко отравяне, ще последва възстановяване.
  • На трето място. Започва 5 дни след лечение с наркотици. Черният дроб продължава да се разпада. Може да възникне жълтеница. Работата на сърдечно-съдовата система, бъбреците може да бъде нарушена.
  • Четвъртият. При правилното лечение, симптомите могат да намалеят. Това води до възстановяване. Ако не бъде предоставена медицинска помощ, смъртта може да последва.

Лечение, последствия от предозиране

Важно е при предозиране незабавно да започне лечението. Ако има подозрение, че се е случило отравяне с парацетамол, трябва незабавно да дадете първа помощ и след това да се обадите на линейка.

Първата помощ ще бъде, както следва:

  • Важно е бързото промиване на стомаха. Трябва да дадете на жертвата да пие поне един литър чиста вода. След това се предизвиква повръщане.
  • Трябва да пиете активен въглен (дозата ще зависи от теглото).

В болницата може да се даде специален антидот на жертвата. Той неутрализира ефекта на парацетамол. Антидотите към него са метионин, ацетилцистеин. Те неутрализират токсините в тялото. Но употребата на антидоти има смисъл само през първите 8 часа след приемането на лекарството. За най-добър ефект максималният антидот се прилага първо и след това дозата постепенно се намалява. На всеки четири часа дозата ще бъде два пъти по-ниска.

Ако е необходимо, лекарят ще предпише антибиотици, витамини и вентилация. При рязко понижаване на нивата на захарта може да се предпише глюкоза.

Когато състоянието на жертвата се подобри, важно е да следвате строга диета. Задайте най-често таблицата номер 5. Няма нищо остра, солена, мазна, пържена. Целта на тези ограничения е да се възстановят чернодробните клетки и да се намали тежестта върху бъбреците. Менюто трябва да бъде доминирано от леки храни, компоти, плодови сокове.

Ако отравянето беше особено тежко, може дори да се нуждаете от помощта на хирург. В изключително тежки случаи се изисква бъбречна или чернодробна трансплантация.

Парацетамолът във високи дози е много опасен. Отравянето с този наркотик може да предизвика много сериозни последици:

  • Бъбречно увреждане
  • Чернодробна недостатъчност
  • панкреатит
  • Проблеми със сърдечно-съдовата система
  • Церебрален оток
  • Кървене от червата и стомаха.

Това са само основните последици. Във всеки отделен случай реакцията на тялото е различна. Много зависи от възрастта, взетата доза, общото състояние на тялото, теглото.

Възможно ли е предотвратяване?

Парацетамолното отравяне може да бъде избегнато, ако следвате прости правила:

  • Следвайте инструкциите и препоръките на Вашия лекар.
  • При други препарати може да има едно и също активно вещество. Внимателно прочетете състава. Не приемайте подобни лекарства едновременно. Обърнете специално внимание на грипа и студените смеси! Повечето от тях имат парацетамол.
  • Едновременно с Парацетамол не можете да пиете нестероидни противовъзпалителни средства. Те ще подобрят ефекта на това лекарство.
  • Не пийте алкохол по време на лечението.
  • Необходимо е да се скриват лекарства от деца.